Зимова термобілизна

Скільки шарів має бути у зимовому одязі? Як правильно носити термобілизну та інші шари одягу? Як правильно одягатися, щоб не потіти та не втрачати тепло?

 

Скільки шарів має бути у зимовому одязі? Прийнято виділяти три основні шари:

  1. Базовий шар (термобілизна) відповідає за відведення вологи;
  2. Середній шар (фліска, «поларка», тонка синтетична або пухова куртка) відповідає за тепло;
  3. Зовнішній шар (штормовий одяг, мембранні куртки та штани) відповідає за захист від зовнішніх впливів, вітру, снігу, дощу, туману тощо.

Додатково зверху може одягатися ще один шар, що утеплює (товста пухова куртка або навіть пуховий висотний комбінезон), а ще є гібридні і комбіновані шари, які одночасно поєднують в собі властивості двох шарів.

Базовий шар (термобілизна) відповідає за відведення вологи; Середній шар (фліска, «поларка», тонка синтетична або пухова куртка) відповідає за тепло; Зовнішній шар (штормовий одяг, мембранні куртки та штани) відповідає за захист від зовнішніх впливів, вітру, снігу, дощу, туману тощо.

Що означає одяг першого шару?

Перший, базовий шар - це термобілизна або, по-іншому, функціональна білизна, кофта та штани з технологічної синтетики, вовни або їхньої суміші. Термобілизна носиться на голе тіло, щільно прилягає до нього, відводить від тіла надлишок вологи та допомагає запобігти втратам тепла.

Термобілизна забезпечує відведення вологи та терморегуляцію.

Що це означає? Коли ми активно рухаємось, ми потіємо. Виділяючи надлишок вологи, наше тіло таким чином намагається охолонути. І якщо більшість звичайних бавовняних або синтетичних футболок вберуть піт і довго-довго сохнуть, не дозволяючи йому випаровуватися, сучасна термобілизна за рахунок технологічних матеріалів зі спеціальною структурою волокон швидко вбере вологу і швидко висохне. При цьому на холоді та/або коли знаходишся без руху, термобілизна допомагає утримувати тепло, чого знову ж таки не роблять бавовняні та синтетичні футболки.

Що означає одяг другого шару?

Базовий другий шар відповідає за відведення вологи на тертій шар одягу! Вироби 2-го шару, що мають обмежений контакт зі шкірними покривами людини, займають більшу частину гардеробу. Це різні сукні, блузи, сорочки, кофточки, спідниці, светри, жакети без підкладок та інший одяг.

Другий, середній шар - це одяг, який повинен зберігати те тепло, яке стрімко втрачає наше тіло, і не заважати тій волозі, яку виділило тіло і провело через себе термобілизну, виходити далі назовні. Це, мабуть , найзрозуміліший із усіх шарів, адже фліски, «поларки» (фліс від виробника Polar) та тонкі синтетичні чи пухові куртки та жилети знайомі кожному. Їх можна носити по одній або надягати відразу кілька один на одного залежно від умов.

Що означає одяг третього шару?

Третій, зовнішній, захисний шар - штормові куртка (її часто називають просто штормування, мембрана або «гортекс») і штани, покликані захищати від зовнішніх впливів у вигляді вітру, снігу, дощу, граду, туману та ін. Без цього навряд чи вдасться насолодитися активним відпочинком у горах.

Але зовнішній шар має не лише захищати від негоди. Згадайте звичайний дощовик із плівки: він теж захищає від дощу, але вже за кілька хвилин починаєш у ньому «варитися». Тому третій шар повинен мати таку властивість, як паропроникність, і не заважати всій тій зайвій волозі, яку виділяє тіло, випаровуватися, іншими словами, мембрана дихає. Інакше гарантований парниковий ефект, а разом із ним дискомфорт.

Як правильно носити шари одягу?

Перший – базовий (термобілизна) – регулює вологість тіла. Другий – середній шар (толстовки, штани, тонкі пуховики, жилети, кофти, пулони) – забезпечує ізоляцію та тепло. Третій – верхній (куртки, костюми, штани) – захищає від опадів (дощу, граду, снігу, холодного туману) та вітру.

 

Як правильно одягатися, щоб не потіти?

Щоб цього уникнути, слід використовувати тришарову систему зимового екіпірування: Базовий шар, що відводить вологу (термобілизна: футболка з довгими рукавами та лосини). Середній шар, що утеплює (кофта або светр). Верхній шар, що захищає від вітру та вологи (куртка або пуховик).